top of page
  • Jacek

Arzana Cartizze Astoria wśród najlepszych Prosecco w Italii ( czyli na Świecie )

Zaktualizowano: 22 sty 2021

Luca Maroni ocenia na 96 punktów Prosecco Cartizze Arzana Astoria i uznaje jako drugie z najlepszych Prosecco na Świecie. Arzanà Valdobbiadene Superiore Cartizze Docg sa96Astoria Vini - Veneto

C: 30

- E: 33

- I: 33

-VP: 8.23

- QQ: 9.43

- ACQ: 8.83

Indeks IP: Przyjemność. Wino jest przyjemne, gdy jego smak w sposób prawdziwy (spójny, zrównoważony, integralny) przypomina smak owocu, z którego zostało otrzymane. Z tego powodu jest synonimem wskaźnika jakości i wskaźnika owocowości i jest uzyskiwany poprzez ocenę i dodanie trzech podstawowych parametrów organoleptycznych: Konsystencja (C), Równowaga (E), Integralność (I).


Konsystencja (C). Razem z substancjami tworzącymi wino decyduje o ilości doznań towarzyszących degustacji. Im większa ilość winogron wyprodukowanych przez winorośl, tym niższa konsystencja wina.


Równowaga (E). Wino jest zrównoważone, gdy jego słodycz jest równa sumie jego kwasowości i - być może - goryczy. I odwrotnie, jest niezrównoważony, gdy dominuje jeden z trzech smaków.


Integralność (I). Smak wina pozostaje nienaruszony, gdy smak owocu składowego jest postrzegany w jego czystości i nowości. Czyste wino to wino, które nie wykazuje negatywnych cech nieobecnych w owocach podczas degustacji: siarkowy, octowy, mleczny, drzewny, aromatyczny itp. Nowość wina polega na braku utlenionych aromatów smakowych (zjełczały, karmelowy, marsala) nieobecnych w gronie w momencie jego oddzielenia od rośliny.


Indeks VP: wartość-cena. Wyraża związek między wskaźnikiem przyjemności (IP) a ceną sprzedaży (PV) butelki o pojemności 0,75 litra. Jest to wielkość skalarna typu intensywnego mierzona w skali dziesiętnej. Indeks VP rośnie wraz ze wzrostem wskaźnika przyjemności i maleje wraz ze wzrostem ceny sprzedaży butelki 0,75 litra.

Wino, które ma wystarczający wskaźnik przyjemności (IP = 60), ma wystarczający indeks VP (VP = 6), jeśli jest sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 5,16 euro.

Wino, które ma wskaźnik przyjemności winno-owocowej (IP = 84), ma wystarczający wskaźnik VP (VP = 6), jeśli jest sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 38,73 euro.


Indeks QQ: jakościowo-ilościowy. Wyraża związek między wskaźnikiem przyjemności (IP) a liczbą butelek, w których produkowane jest wino. Jest to wielkość skalarna typu intensywnego, mierzona w skali dziesiętnej. Indeks QQ rośnie zarówno wraz ze wzrostem wskaźnika przyjemności, jak i ze wzrostem liczby produkowanych butelek.

Wino, które ma wystarczający wskaźnik przyjemności (IP = 60), ma wystarczający wskaźnik QQ (QQ = 6), jeśli jest produkowane w co najmniej 60 000 butelkach.

Wino, które ma wskaźnik przyjemności dla wina owocowego (IP = 84), ma wystarczający wskaźnik QQ (QQ = 6), jeśli jest produkowane w co najmniej 3000 butelkach.


Indeks QQT: całkowita jakość - ilość. Wyraża związek, dla każdego producenta, między wskaźnikiem średniej przyjemności producenta a całkowitą liczbą butelek wyprodukowanych przez producenta. Jest to wielkość skalarna typu intensywnego, mierzona w skali dziesiętnej. Indeks QQT rośnie zarówno wraz ze wzrostem Wskaźnika Średniej Przyjemności Producenta, jak i ze wzrostem Łącznej liczby wyprodukowanych butelek. Całkowita liczba butelek oznacza algebraiczną sumę wyprodukowanych butelek tylko z degustowanych końcowych win.

Producent, który ma wystarczający wskaźnik przeciętnej przyjemności (IPM = 60), ma wystarczający wskaźnik QQT (QQT = 6), jeśli produkuje co najmniej 1 000 000 butelek.

Producent, który ma średni wskaźnik przyjemności wina i owoców (IPM = 84), ma wystarczający wskaźnik QQT (QQT = 6), jeśli produkuje co najmniej 50 000 butelek.


Indeks ACQ: przystępność. Wyraża związek między wskaźnikiem przyjemności (IP), ceną sprzedaży odnoszącą się do butelki 0,75 litra i liczbą butelek, w których wino jest produkowane (nB). Jest to wielkość skalarna typu intensywnego, mierzona w skali dziesiętnej. Indeks ACQ rośnie wraz ze wzrostem wskaźnika przyjemności, maleje wraz ze wzrostem ceny sprzedaży butelki 0,75 litra i rośnie wraz z liczbą wyprodukowanych butelek.

Wino, które ma wystarczający wskaźnik przyjemności (IP = 60), ma wystarczający wskaźnik ACQ (ACQ = 6), jeśli jest sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 5,16 euro i jeśli jest produkowane w co najmniej 60 000 butelkach.

Wino, które ma wskaźnik przyjemności winno-owocowej (IP = 84), ma wystarczający wskaźnik ACQ (ACQ = 6), jeśli jest sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 38,73 euro i jeśli jest produkowane w co najmniej 3000 butelkach.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page